В музее установлена точная историческая копия знамени Победы

6 мая 2017 г. в канун знаменательного события – Дня Великой Победы – у алтаря Победы Зала Победы Белорусского государственного музея истории Великой Отечественной войны установлена точная историческая копия Знамени Победы. Это событие осуществлено по решению научно-методического совета музея в соответствии с многочисленными  просьбами участников Великой Отечественной войны, а также предложений актива ветеранской общественности республики и молодежи столицы. Копия Знамени Победы будет установлена на период празднования 72-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне.

В сертификате, подписанном 25 мая 2011 г. директором ФГУ «ЦМВС» Минобороны России А.К. Никоновым и выложенном для всеобщего обозрения посетителям, записано: «ЗНАМЯ ПОБЕДЫ (точная историческая копия) вручается государственному учреждению «Белорусский государственный музей истории Великой Отечественной войны» Министерства культуры Республики Беларусь.

Водружено на здании Рейхстага в городе Берлине 1 мая 1945 года советскими воинами. Является официальным символом Победы советского народа и его Вооруженных Сил над фашистской Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов.

Копия Знамени Победы изготовлена реставратором Федерального государственного учреждения культуры и искусства «Центральный музей Вооруженных Сил» Министерства обороны Российской Федерации Юшкевич Татьяной Григорьевной».

26 мая 2011 г. газета «Звязда» № 96 (26969)(аўтар Павел БЕРАСНЕЎ)   надрукавала артыкул«Музей гісторыі вайны атрымаў дакладную копію Сцяга Перамогі» наступнага зместу: «Дакладную копію Сцяга Перамогі Беларускі дзяржаўны музей гісторыі Вялікай Айчыннай вайны атрымаў ад Цэнтральнага музея Узброеных Сіл Мінабароны Расійскай Федэрацыі. Цырымонія перадачы адбылася на Міжнароднай навукова-практычнай канферэнцыі "Беларусь: гісторыя і сучаснасць", якая праходзіць у Мінску 25-27 мая. – Гэта дакладная копія штурмавога сцяга, які ўвайшоў у гісторыю як Сцяг Перамогі, – тлумачыць Аляксандр НІКАНАЎ, дырэктар Цэнтральнага музея Узброеных Сіл Мінабароны Расійскай Федэрацыі. – Сам Сцяг Перамогі паступіў нам на вечнае захоўванне 22 чэрвеня 1945 года і па сёння знаходзіцца ў Цэнтральным музеі Узброеных Сіл. Сцягоў было зроблена 9 экзэмпляраў, але толькі сцяг пад нумарам 5 увайшоў у гісторыю як Сцяг Перамогі, бо ён быў першы ўстаноўлены на дах рэйхстага і да 20 мая знаходзіўся на купале.

Што тычыцца дакладных копій Сцяга Перамогі, то перададзеная ў Мінск копія з'яўляецца дзявятай па ліку: – За ўсю гісторыю было зроблена толькі 9 копій Сцяга Перамогі. Першая копія экспанавалася ў нашым Цэнтральным музеі Узброеных Сіл; другая выносілася на парады, дні вайсковай славы, на мерапрыемствы; трэцяя копія выкарыстоўвалася ў экспазіцыйнай працы; чацвёртая была Прэзідэнтам РФ Барысам Ельцыным у 1996 годзе ўручана музею Брэсцкай крэпасці; пятую копію Міністр абароны РФ уручыў Міністру абароны Украіны ў мінулым годзе; шостая зроблена для Парада Перамогі; сёмая ў мінулым годзе была дастаўлена на Эльбрус (самую высокую кропку Еўропы) і зараз знаходзіцца ў музеі Кабардзіна-Балкарыі; восьмая нядаўна была перададзена ў Цэнтральны музей Вялікай Айчыннай вайны на Паклоннай гары. І вось было прынята рашэнне зрабіць спецыяльную копію №9, якая сёння перадаецца Беларускаму дзяржаўнаму музею гісторыі Вялікай Айчыннай вайны, – сказаў Аляксандр Ніканаў.

Сцяг Перамогі – штурмавы флаг 150-й ордэна Кутузава II ступені Ідрыцкай стралковай дывізіі, узняты 1 мая 1945 г. над будынкам Рэйхстага ў Берліне савецкімі воінамі Аляксеем Берастам, Міхаілам Ягоравым і Мелітонам Кантарыя. Копія, створаная ў Цэнтральным музеі Узброеных Сіл Міністэрства абароны Расійскай Фэдэрацыі».

Точная историческая копия Знамени Победы, установленная в Зале Победы   Белорусского государственного музея истории Великой Отечественной войны, будет служить символом мужества, стойкости и доблести воинов, партизан и подпольщиков, воодушевлять посетителей музея, и прежде всего молодежь, на новые достижения во имя Отечества, способствовать усилению героико-патриотического воспитания подрастающего поколения.

Священную память храня о войне 6 мая 2017
День Победы встречаем в Станьково 8 мая 2017